|
Kävi tossa just vahinko. HT-Terhin tuulilasi (aitoa lasia) halkes sitten kunnolla kun tuli siihen vähän nojattua katolle asennuksia tehdessä. Lasissa oli jo ennestään pitkä pintanaarmu ja siitähän se sitten meni.
Nyt täytyisi siis saada tuo kuskin puolen etulasi uusittua. Sinänsä ei liene avaruustiedettä, kun on käsittääkseni taivuttamaton/muotoilematon? tuo tuulilasiruutu ja kumitiivisteillä paikallaan.
'Nälkä kasvaa kuitenkin syödessä'! ja tuli mieleen, josko samalla vaihtais alkuperäiset? naarmuiset ja joskus epäonnistuneesti kalvotetut sivulasit (pleksiä... oletan) uusiin ja laitattaisi noihin nuo tummennuskalvot samalla siististi (helpompi pitkän päälle, kuin ne pitsiverhot,,,).
Eli löytyisikö palstalaisilta tietoa tuon tyyppisiä remontteja tekevistä firmoista Tampereen (Pirkanmaan) alueelta? Toki,jos jollakulla on omaa kokemusta ja aikaa ja intoa tuollaiseen hommaan, niin voidaan siitäkin mieluusti neuvotella. Itsellä ei aika ja (varsinkaan hermot)... välttämättä riitä, kun ei ole aiempaa kokemusta tuollaisesta hommasta. - Ja uistelemaankin pitäis taas kohta päästä, kun vedet jäähtyy ja taimen-/järvärikausi alkaa.
|