Vetouistelu - näytä koko keskustelu

Keskustelut

Yamaha 50 aetl käynnistysongelma

Takaisin keskustelualueille
1.   Yamaha 50 aetl käynnistysongelma    pekka67 - 10/6/2012 12:14:28
yamaha 50 aetl -01 käynnistyy huonosti. Tulpat vaihdettu, kaasarit säädetty. Useiden käynnistys yritysten jälkeen kyllä käynnistyy, mutta vaatii hermoja koettelevaa houkuttelua. Mistä voisi vikaa alkaa etsiä? Toinen kysymys: Onko kenelläkään käsitystä kuinka ohjaimen starttivipu toimii. onko siinä praimeri eli 'liputtalla' pumpataan polttoainetta kaasarille vai toimiiko se ryyppynä?
2.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    jame - 10/6/2012 16:30:30
Meillä oli -03 mallinen mutta ei sekään ollut mitenkään kuuluisa erityisen helposta käynnistyvyydestään. 6-7 yritystä joutui usein tekemään, varsinkin syksymmällä. Nyt kun on ruisku niin lähtee aina kuin palmun alta ilman mitään ryyppyproseduuria. Eikös se kaukohallintalaitteen vipu ole ryyppy/käsikaasu? Ensin pumppaat bensaletkun palkeen kovaksi, sitten ryyppy n. puoliväliin js starttausta. Jos lähtee ekalla niin säätö sopivalle kierroslukualueelle niin ettei turhaan huuda isoilla kierroksilla. Jos ei, niin vähän enemmän ryyppyä ja uusi yritys. Muutaman kerran jälkeen voi laittaa ryyppyä pienemmällekin jos ei ole vielä lähtenyt.
3.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    kjk - 10/6/2012 16:53:30
startti vipu? ->ohjaimessa oleva vipu on käsikaasu. Moottorissa itsessään on automaatti imu. Itsellä samanlainen 00 vuosi malli. Käynnistys kannattaa suorittaa siten, että pumppaa 'letku lutkuttimen' kovaksi. Sitten käsi kaasu vivulla ainakin 5 heilautusta kiinni/auki tai paremminkin kaasu täysille ja pois. Tällöin kiihdytyspumppu ruutaa kaasareihin bensaa ja sen jälkeen starttaus.
4.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    harjus666 - 13/6/2012 12:57:04
Entäs akku? Onko virtaa riittävästi? Itellä ollu saman tyyppistä vikaa, mutta kun lataan akun täyteen niin johan laakista starttaa. Enkä tee muuta kuin pumppaan bensaletkun pallukkaa 3-4 kertaa. Uus akku on jo mulla ostoslistalla. Mulla akku on 60 ah.
5.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    kyky - 10/6/2012 18:50:04
Meidän kaasarijammu ei siedä kaasua yhtään,eli lähtee parhaiten käyntiin ,kun ei koske kaasuun ollenkaan, vaan antaa primestartin hoitaa polttoaineen syötön.Jos koskee kaasuun, niin sitten saa startata useamman kerran.
6.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    Tobie - 10/6/2012 21:11:29
Ei se kiihdytyspumppu bensaa pumppaa......
7.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    jute - 11/6/2012 15:48:49
ihan mielenkiinnosta kysyisin että mitä se kiihdytyspumppu sitten tekee?
8.   [Vt] Yamaha 50 aetl käynnistysongel...    pekka67 - 13/6/2012 17:30:41
Akku on täydessä latingissa ja pyörittää terhakasti starttimoottoria.