Meneekö? Itse askarteluksi, vai onko tietoa mistä saisi ostettua suojapussit Plotterille ja kaikuluotaimelle käypäset. Ompelimot tekee niitä, kun vien materiaalit. Mutta jos ostettavissa sellainen kuminauha- tai pikakiristyksellä oleva malli, joka oli aikoinaan teltta narujen piikeillä. Mutta vesi tiivis ja nopeasti vedettävissä päälle kun jää vene parkkiin :)
Aiheeseen liittyen - onko joistan saatavissa erillisille istuimille suojaa ja jatkokysymys: mistä saa mustaa 'kierre'nauhaa tms suojaa jonka sisään sopii kaikki perämoottorin kaapelit? Näkyy olevan vakiona mm. Mercuryssä ja uudessa Hondassa
ks. http://venenetti.fi/s/files/mediagallery/2012/2/13/197473/4ec5a628-1e13-4f0b-91b4-2efe3d375341.jpg
Älä ainakaan tuota klasun kieppiä osta ellet koko kesälomaa meinaa asentamiseen käyttää. On sit tosi v-mäinen ja hidas laitettava. On melko varmaa et on joku sotakin syttyny tuon takia..
Itse hain tuota kierreputkea paikallisesta sähköliikkeestä. Tarkoitettu kuulemma sähköjohtojen yhteen niputtamiseen. Noista halpahalleista löytynee samaa tavaraa edullisemmin.
Toi mikä kuvassa on, ei ole spiraalia vaan putkea. Onhan noita saanut venetarvikeliikkeistä pidemmän aikaa. Settiin kuuluu n 1,5m putkea ja kaulus veneen läpivientiin, johon putki kierretään. Putki passaa sitten moottorin päässä olevaan läpivientikumiin tai kaulukseen, ja klemmalla kiinni.
Teollisuuden torvissa en ihan samaan ole törmännyt, ovat yleensä vähän jäykempiä. Etra on tietenkin paikka josta voisi kokeilla onneaan.
R