Perään ja keulaan reikä ja vene siten että keula metrin ylempänä, on niitä kuivaimiakin olemassa mutta kustannuksia tulee. Tuo on todella hankala rakenne muutenkin, olen ajanut joskus moisella missä sisäpohja myötäili aallokkoa, taisi foumit olla entisiä ja vettyneitä.
Perään ja keulaan reikä ja vene siten että keula metrin ylempänä, on niitä kuivaimiakin olemassa mutta kustannuksia tulee. Tuo on todella hankala rakenne muutenkin, olen ajanut joskus moisella missä sisäpohja myötäili aallokkoa, taisi foumit olla entisiä ja vettyneitä.
eipä tuohon oikein taida muuta toimivaa konstia olla kuin että irrottaa koko sisäpohjan mahdollisimman isoina paloina ja repii uretaanit pois.sitten uudet uretaanit tyhjään kuoreen ja tekee uuden sisäpohjan.en kyllä suosittelis sitäkään,ihan hirveä homma
Pari vuotta sitten tein Terhin BigFunille korjaus projektin.
Pohjassa oli ollut reikä josta oli imeytynyt vettä ja uretaani oli irronnut pohjasta.
Leikkasin pohjasta pari palasta pois ja laitoin lämpöpuhaltimen kuivamaan venettä. Irroitetut palat oli n. 30x50cm. Kuivauksessa vene oli noin kuukauden. Sitten Terhin omalla liimalla liimasin uretaanin ja pohjamuovi yhteen. Liimausta varten porailin joka puolelle veneen pohjaan 13mm reikiä mistä sai ruiskulla painettua liimaa. Liiman kuivumisen ajaksi pohja ja uretaani kiristettiin yhteen sidontaliinoilla ym. virityksillä. Reiät paikkasin TerhiFixillä. Lopuksi Terhi Fixillä ja liimalla palaset paikalleen ja hiomisen jälkeen pohja- ja myrkkymaalit.
Terhin korjauskseen limaa ja terhi fixiä löytyy: Veneilijän verkkokaupasta.
Projekti onnistui ihan hyvin, mutta oli ensimmäinen ja viimeinen muovivene mikä mulla oli.
Nyt onnellinen Busterin omistaja.
Minulla on tuollainen Terhi No Fun 'laatuvene' ollut kuivumassa reijitettynä 4-vuotta ja nyt on pohja ruvennut irtoamaan.
Ei taida saada polttaa juhannuskokossakaan :D
Se ei ole todellinen vaihtoehto. Terhissä ideana on, että molemmat kuoret tarttuvat uretaaniin jolloin saadaan aikaan jäykkä rakenne eli uretaanin ruiskutus kuorien väliin on ainoa vaihtoehto.
Vene muuten palaa muodostaen todella hirveästi mustaa savua.
Laitapa ilmotus Maaseudun Tulevaisuuteen, tommonenhan menis vielä pitkään mullien juoma-altaana laitumella. Ehkä Terhin valmistajan pitäskin suunnata tuotteensa uuteen asiakassegmenttiin :-D
Koita nyt ainakin kuivattaa se vene ja sitten reikiä sinne tänne hallitusti ja uretaania kiinnitykseen. Painoa sitten täytyy laittaa lattian päälle ettei tule kuhmuja. Toivottavasti oli apua.
http://kalastus.com/keskustelu/viritykset-ja-rakentelu-2005/terhin-kuiduttaminen
Sorruin edellä huonoon huumoriin, ihanpa toella:
Jotkut ovat näköjään onnistuneet muovi-Terhin kuidutuksessa (linkki). Jos saisi kuitukerroksen pysymään, se saattaisi jäykistää runkoa niin paljon että uretaanin voisi jättää pois. Joutuu kuiduttamaan koko pohjan alan ja laidan yli. Tosin hintaa kertyy kun pitää vieä maalata jne, en tiedä onko sen väärti.
Mietin vaan onnistuisiko tasaisen osan leikkaaminen irti lattiasta kuivatusta varten, eli n. 50cm leveä koko veneen mittainen tasainen alue pitkittäissuunnassa. käytössä tarvittaessa vesivahinkojen korjauksessa käytettävät järeät kuivaimet. Kannattaako ulkopohjaa rei'ittää tai kyseistä leikkausta tehdä? Mietin että mukava olisi saada se irti leikattu lattia myös paikoilleen vielä.
-Tomi
lähinnä tarkoitin tuossa edellisessä kommentissani että koko tasainen alue irti ja vettyneet uretaanit pois,vesivanerista uusi sisäpohja,uretaanit väliin ja kuidutus reunojen yli.tein saman homman kaverin veneelle 6-7 vuotta sitten ja vieläkin on ihan asiallisen näköinen eikä ole vettynyt uudestaan.sitä vanhaa pohjaa tuskin saat hyvin paikoilleen koska pienentyy niin paljon leikatessa ja vääntyy/lohkeilee irti repiessä