Avataas oma säie tämän vuoden Amaan kuulumisille. Porukkaa tuntuu olevan lähdössä taas entiseen malliin. Meillä lähtöpäivä 18.5. Toivottavasti tänä vuonna päästään maihin suoraan Ahvenanmaalla, eikä tarvitse käydä ottamassa vauhtia Ruotsista, niin kuin viime vuonna.
Eilen raksien tarkastus, hyvin oli setti järjestyksessä, muutaman sidoin. Ei osaa laittaa ykkösketjuun muita kuin noita sotaratsuja, niillä avataan. Ei tässä ihmeitä tapahdu, paatti valmiina, vakuumipusseja eilen hain, toiveajattelua? Kippari hommas uuden vhf puhelimen, pari black outtia viime keväänä.
Helatorstaina lähtö, 8.6 takas.
On hienointa kesän/ kevään avausta.
Välirapsaa... kolme tyhjää vetopäivää, eilen saatiin pikkulohi. Tuulta oli 8 ms. Tänään taas tuulee että mökki natisee... 11-12 ms. Eikä jatkokaan näytä tuulien puolesta hyvältä.
Ei pitäs vielä kysellä moista mutta kauanko ootte?
Ite pistäny vehkeitä nippuun ja kokannu evästä tän päivän.
Kovia kelejä taitaa olla luvassa alkuviikon, tuulee kyllä oikeasta suunnasta.
Torstaina laivalla ja perjantai vesille.
Keskiviikkona olisi viimeinen vetopäivä, ellei sitten aikaisteta lähtöä jos tuuliennusteet näyttää siltä. Tässä nyt on tulossa muutama tuulirako, seuraava huomisaamuna. Pitää laittaa herätys klo 3.00. Kovia tuulia riittää myös ensi viikolle.
Toivotaan nyt että osuu hyvääkin keliä.
On joskus oltu sama pitkä viikko ja vesille päästiin kolme ja puolipäivää, puolikaskin pesukone. Mutta siitä puolikkaasta hieno tapahtuma, vedossa takilat ja sivutönkkö, 7 vapaa ja viiteen lohi kiinni yhtäaikaa. Laidan sisäpuolelle yks. Aika härdelli kun kaikki lähti ihan vierestä, katseli vaan kun lohet hyppi ja siimat katkes. Sellaista se on joskus. Kerkisin kylmälaukun kannelle vetään päikkäriä kun herätyskellot alko huutaan.
Ei näytä riittävän hyvää keliä tälle reissulle, tänään piti kerätä kamat ylös vedosta ennen klo 14 kun tuulta alkoi olla taas 10-11 ms.
Mutta ihan hyvän vetorupeaman sitä ennen ehti saamaan ja suurempi ongelma tuntuis olevan ettei koko päivän aikana kuulunut kuin muutamasta lohesta vaikka täällä on veneiden puolesta täysi rähinä päällä.
Kovaa tuulta on luvassa torstaihin asti ja sittenhän me ollaan jo kotimatkalla... Taitaa tulla meidän 16-vuotisen Ahvenanmaan kalastuksen heikon reissu. Ja pahoin pelkään myös lohilaskurin heikoin tulos sitten vuoden 2010?
Arvailuksi menee,mutta olisiko kala vaan myöhässä.Koko keväthän on täällä rannikolla ollut kovin tuulista ja epävakaista.Pohjoisenpuoleiset tuulet vielä vallitsevia.
Kun näitä lohennousuja on aktiivisesti seurannut n.viidenkymmenen vuoden ajan,niin kyllä nosuajankohdissa on ollut hajontaa.
Tosiaankin hiljaista on.Joitakin yksittäisiä uistelulohia on Pohjanlahdella tullut.
Minkämoisia nousijamääriä sieltä on tulosssa,meneekin aivan 'herran haltuun'arvailuissa.
Omasta mielestäni nämä koko kevään jatkuneet epäsuotuisat säät on ainakin yksi selittävä tekijä,huonoon nousuun,tai sanotaanko huonoihin usitelusaaliisiin.
Jos oikein hyvä flaksin käy,niin viikon päästä saattaa uisteluveneissä rätistä muutakin kun suolistokaasut ;)
Vaikeaa oli. 8 päivänä päästiin ainakin joksikin aikaa vesille. Kalaa oli vähän ja 100 venettä sai joitakin kaloja paivässä. Jotkut toki onnistuivat, eikä koskaan kalat ole mitenkään tasaisesti jakaantuneet. Meillä heikoin reissu Amaalle 16 vuoteen, vain yksi pikkulohi.
Kelin syyksi voisi joku paljon laittaa, mutta minä en kelejä syytä. Sen verran vetoaikaa saatiin että tuossa ajassa olisi jo pitänyt parempaan pystyä. Toivottavasti nousu oli vaan myöhässä, tai muuten voi tämän lajin kanssa käydä pian samoin kuin järvilohen kalastuksen kanssa.
Mahtaisko hyvä keli tuoda vähät lohet paikoille, näyttäis useamman päivän tuulet sopivan perjantaista alkaen, silloin eka vetopäivä.
Arvailua kuinka ne sitten kulkee, pysähtyykö vai menee vauhdilla?
Täällähän sitä. Kaksi puolikasta vetopäivää takana. Ei raportoitavaa. Keväällä 2011 nicke kirjoitti tälle samaiselle palstalle 10.6. Lohet lopultakin täällä. Västerkläppenin vai oliko santikan rysässä sata lohta yhdessä yössä. Nyt ei rysiä eikä lohia. Oli ne kylmiä talvia silloin.
No ei mekään taidettu saada sillon 2011 kuin pari kalaa. Koko laivasto silloinkin ulkona ja muutama kala päivässä. Talvi oli karmea, mutta kevät tuli ajallaan. Kylmähän täällä vielä on. Vesi reilun 6 astetta. Onneksi tuuli kääntyi etelään.
Jep. Näin se menee. Perse pitää kestää merivettä tässä lajissa. Tänään se koettiin ihan käytännössä. Kova etelätuuli pakotti huoltoon. Mökkikaverit Esa ja jani saivat 8 kg eväleikattun lohen keittoon ja grilliin. Meillä e mitään raportoitavaa.
Joo siitä saa veneeseen pitkällä putkella pienemmällä viina prosentilla olevaa ainetta. En katsonut litra hintaa tankatessa,mutta nyt kun kallukuloin hintaa niin onhan siinä melkein 10 c lohilisää verrattuna mantereeseen. Ei vaan jaksa jumpata niiden kannujen kanssa.
Pääasia että saa, kannuhommat ei oikeen napannu, kerran koitettiin. Tuossa tuo tankkipaikka ihan huippua, näköetäisyydellä. Joku kerta vähän ollu toiminnassa vähän toivomista.
Hyvin lähti reisu, n4h ja räikkä pärähtää.
Sporttilohi, n7.5kg kyytiin.
Iltapäivästä tuuli 14/16ms ja suunta mökille. Ruoka posliinilautasilta, sauna lämpiää ja kupitkin saa ottaa.
Huominen varmaan ehkä kans osapäivä?
Tuulisia on nyt lohiviikot?
Täällä sitä myös naapuri mökissä. Pari lohta osunut kohdalle. Isossa kuvassa vielä hiljaista ollut. Ollaan kohta kuitenkin kesäkuussa. Nopeasti ne tietysti myötävirtaan menevät. Ei aina osu linjalle eikä iske kiinni vaikka osuisikin. Otto
Ei osu nyt, haettaan syöttiä ja lohia mutta löytyy vaan tyhjiä ruutuja. Jatketaan harjoituksia, ei osata tarpeeksi. Nää kelit ei tee lajia helpoksi, melkoisesti vaihtuu, aamun saa nukkua rauhassa, mökille tultiin jo ajoissa, ei ollu halua enää keikkua.
Onko tosiaankin näin hiljaista,kun huopatossutehtaassa lakon aikana.
Analyyseja voidaan tehdä sitten lähempänä Jussia.Eipä siihenkään enää pitkää aikaa ole...Aika näyttää.
Liitteenä 'lohen nousuja' eri vuosina.
Eilen 12h veto, ei hipasuja. Takki alkaa olee tyhjä... ei kaloja koko reissuun. Voipi olla ettei huvita lähtee tänään merelle. Eli tyhjät tuli tähän reissuun. Viimeksi kävi näin 2011. T
Taitaa olla viimeinen vetopäivä, tuulta huomiselle ja eipä tänäänkään ole raksin uitto mitään helppoa.
Tuulet teki hommasta hankalaa, grilli taitaa tänään pysyä hytissä, varasuunnitelmalla pärjää. Kylmäsavuleivillä.